Kunstiretk koolidele

Foto: Danel Rinaldo

Pakume koolidele võimalust külastada õpilastega Maailma Maaliini kunstiretke, mis sobib nii inspireerivaks klassiekskursiooniks kui ka lõimitud aine- ja keeleõppe toetamiseks. Kunstiretk sobib ka täiskasvanutele kollektiivseks väljasõiduks (meeskonnaüritused, koolituste sotsiaalse osa sisustamine jne).

Kellele kunstiretk sobib? Retk sobib nii õpilastele (7.-12. klass) kui ka täiskasvanutele (õpetajad, tugipersonal, ühised tegevused lastevanematega jnt)
Grupi suurus: kuni 50 inimest (sh täiskasvanud). Grupi suurust piirab bussi mahutavus.
Aeg: Septembris ja oktoobri esimeses pooles (täpsem aeg kokkuleppel)
Marsruut ja kestus: Valga raudteejaam-Ähijärve-Hargla-Valga raudteejaam. Kogu programmi kestus on 3,5 tundi.
Maksumus: 550 eur/kunstiretk (kuni 50 inimest). Kui tahate tulla väiksema grupiga ja/või see hind jääb kõrgeks, siis kirjutage või helistage ja vaatame, mida saame teha, et hind alla saada!


Lõuna-Eesti koolidel on võimalus lisatasu eest leppida kokku sõidu alustamine ja/või lõpetamine kooli juures

Mis on Maailma Maaliin?

Maailma Maaliin on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv ainulaadne kunstielamus, mis ühendab endas kunstinäituse ning Lõuna-Eesti looduse ja inimeste lugude avastamise.

Kunstiretk kutsub üles avastama inimeseksolemise ääremaid ning kogema maailma teise nurga alt. Reisil osalejad saavad tunnetada, kuidas tajub maailma näiteks putukas, kala või lind, kuulda Lõuna Eestis elavate eri kultuuridest pärit inimeste sügavaid ja müstilisi lugusid ning kogeda poeetilist visuaalnäitust linnaruumi inimlikkusest.


Miks on Maailma Maaliini kunstiretk eriline?


Lähemalt programmist

Bussisõit kui kunstielamus

Läti etenduskunstnik Laima Jaunzema on kujundanud nii bussi sisemuse kui ka seal veedetava aja, et bussis oldud aeg poleks vaid vahemaa ületamine, vaid omaette elamus. Laima uurib oma teosega, mida on vaja, et üks ruum muutuks koduseks. Lisaks pakub buss publikule puhkeruumi ja -aega, kuhu tagasi pöörduda pärast ääremaadel seiklemist. Aga mis peamine – see buss ei ole pelgalt buss, vaid Maailma Maaliini kunstiprogrammis ka üks lugude jutustajatest. Bussis veedetud aeg seob endas terviklikult ekskursiooni, etenduse ja näituse kogemuse.

Ähijärve – koge kodutunnet putuka või linnuna

Jane Remmi ruumiinstallatsioon Ähijärvel, Karula rahvuspargis, kutsub avastama, mida peavad koduks mitte-inimestest olendid – linnud, putukad, kalad. Näitus pakub külalistele võimalust pugeda inim-mõõtmelistesse pesadesse ja urgudesse ning tunnetada, milline võib paista elu näiteks linnule või ämblikule.

Suurepärane võimalus käsitleda õpilastega ökoloogiat ja liikidevahelisi suhteid ning jätkusuutlikku kunsti.

Hargla – inimeseksolemise üleollomulikud juhtumid

USA-st pärit kunstniku Patrick Tubin McGinley heliinstallatsioon toob publiku Hargla Maakultuurimajja, kuhu vaid selleks hetkeks avanevad portaalid reaalsusesse, pakkudes meie meeltele pilguheite Koikküla suridele (Lõuna-Eesti ravitsejad), Ghana sipelgatesse peitunud esivanemate hingedele, roma vanaema lugudele, Sri Lanka vaimudega suhtlemisele ning Kuuba nõidarstidele. Kõik lood on kogutud Lõuna-Eesti inimestelt nende endi emakeeltes.

Hea võimalus käsitleda kultuuride omavaheliste mõjutuste teemasid, rääkida erinevatest keeltest ja uskumustest, aga ka rändest ja helikunstist.

Valga – võõraste inimeste südamilikud lood

Barbara Lehtna ruumiinstallatsioon uurib, kuidas elada linnas, mille kohta statistika ütleb, et seal ei taheta elada? Kuidas unistada homsest, kui tänane tundub küllaltki tume? Teos on inspireeritud kunstniku pikaaegsest kogemusest Valgaga ja küsimusest, kuidas olla õnnelik sellises näiliselt suvalises keskkonnas nagu seda on üks keskmine Eesti “provintsilinn”. Teose valmimiseks viis kunstnik läbi hulga intervjuusid võõraste inimestega, astudes neile ligi tänaval, mänguväljakul, raudteejaamas ja kohvikus.

See kunstiprogrammi osa kutsub arutlema vaimse tervise, kogukondade ja linnaruumi üle.

Teemad, millega programm haakub

Võimalik on siduda kunstiprogrammi juurde näiteks rühmatöö, kombineerida Maailma Maaliini kunstiretk mõne Valga muuseumi või Valgamaa elamuse külastusega või pikendada Karula rahvuspargis viibimise aeg, et näiteks heita pilk ka Karula rahvuspargi külastuskeskusesse vms. Lisaks on võimalik kutsuda kunstiretke loojad kooli retke üle arutlema – Helena räägib kunstilisest poolest, Nastja räägib rände- ja sotsiaalteemadest.

Oleme igati avatud koostööks ja ootame väga võimalust koos teie kooli õpilastega ja õpetajatega avastusretkele minemist!

Meediakajastused

Lisaks vt