Ja lõpuks on kõik hästi! Barbara Lehtna valgusinstallatsioonid jõudsid Valga linna

Kunstnik Barbara Lehtnal oli eile, 1. mail, seikluslik autosõit Riiast Valga linna koos kolme väga õrna puhutud klaasist LED-sildiga, mis saavad osaks Tartu 2024 kavva kuuluva Maailma Maaliini kunstiprogrammist.

“Sildid täitsid nii minu auto kui südame, sest suur rõõm oli need lõpuks meistri töökojast kätte saada. Peatselt on need Valga raudteejaama vana restorani seintel üleval ja on osa valmivast performatiivsest installatsioonist. Teose sisu on inspireeritud minu kogemusest Valga linnaga, mis on pea 20 aastat pikk, ja küsimusest, et kuidas olla õnnelik sellises näiliselt suvalises keskkonnas nagu seda on üks keskmine Eesti “provintsilinn”,” jutustab kunstnik Barbara Lehtna.

Installatsiooni koostamiseks vestles kunstnik paljude Valga inimestega ja kogus kokku neile olulised mõtted, millest mõned jõudsidki eile raudteejaama seintele. Loominguline protsess ei ole veel sellega lõppenud ja Lehtna jätkab mõtete sorteerimist.

Valgal ülekohtuselt negatiivne kuvand

“Tegelen teose ühtseks tervikuks vormimisega, et püüda sedastada Valga ülekohtuselt negatiivset kuvandit levimeedias. Teiseks on mõte, et võib-olla ei olegi linnakeskkonnas nii oluline majade või taristu olukord, kuivõrd isiklik vastutus inimsuhete eest, mis omakorda nendes samades hoonetes aset leiavad,” ütleb Lehtna.

“Valga on ehe näide, et heade inimsuhete tulemuseks on linn, mis mõnikord küll aeglaselt, aga siiski järjepidevalt tiheneb ja uueneb,” lisab kunstnik.

Tulge Valka seda erilist piirilinna ja põnevat ääremaad avastama! Piletid Maailma Maaliini kunstiprogrammi bussiretkedele on juba müügil.Maailma Maaliin on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluv teistmoodi kunstiprogramm ja ekskursioon, mis kutsub avastama põnevat ääremaad. Bussiretked toimuvad juunist septembri lõpuni. 3,5 tundi kestva põnev reis algab piirilinn Valgast, viib edasi Harglasse heliinstallatsioone kogema ning jätkub Ähijärvel pesade näitusega. Programm leiab aset ka ekskursiooni ajal bussis. Reisi lõpuks toob buss kunstihuvilised tagasi Valka.