Ähijärvel ja Harglas avatakse ääremaad käsitlev teistmoodi kunstiprogramm

Maailma Maaliini kustnikud

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Maailma Maaliin kutsub 9. juunil Ähijärvele ja 11. juunil Harglasse, kus avatakse kaks installatsiooni, mis saavad osaks 30 põnevast suvisest Lõuna-Eesti kunstiretkest.

9. juunil kell 14:00–15:30 toimub Karula Rahvuspargis, Ähijärvel asuvas RMK Karula Rahvusparki külastuskeskuses (sündmus Facebookis), kunstnik Jane Remmi loodusinstallatsiooni “Pesad ja juured” avamine. Kogemuslik näitus uurib, mida peavad koduks mitte-inimestest olendid – linnud, putukad, kalad? Külastajatel on võimalik ronida inim-mõõtmelisse pessa, pugeda koopasse ja tunnetada, milline võib paista elu näiteks linnule või ämblikule. 

Sündmuse raames toimub ringkäik koos kunstnikuga ja linnulaulu töötuba pärimusmuusik Celia Roosega. Kohapeal pakutakse suupisteid ning toimub vabas vormis vestlus elust ja kodutundest ääremaal.

11. juunil kell 17:00–20:00 avatakse Hargla Maakultuurimajas (sündmus Facebookis) Ameerikast pärit kunstnik Patrick Tubin McGinley heliinstallatsioon, mis on inspireeritud Lõuna Eestis elavatest eri paikadest pärit inimeste kohtumistest üleloomuliku ja seletamatuga. Helinäituse sünd on kantud Koikküla suridest, Ghana sipelgatesse peitunud esivanemate hingedest, roma vanaema juttudest ja paljust muust. Avamise puhul toimub põnev vestlus eesti filoloogi, kultuuriloolase, kirjaniku ja folkloristi Marju Kõivupuuga ning helikogemuse loojatega. Marju Kõivupuu räägib lähemalt näitust inspireerinud Koikküla suridest, kes olid Lõuna-Eesti 19.–20. sajandi tuntuimad külatargad. Suride kuulsus ulatus kaugele üle kodukihelkonna piiride nii Põhja-Eestisse, aga isegi naaberriikidesse. Külastajatele pakutakse kergeid suupisteid.

Maailma Maaliini näituse avamine on külastajatele tasuta.

Tule Maailma Maaliini kunstiretkele!

Maailma Maaliin on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kavva kuuluv teistmoodi kunstiprogramm, mis viib publiku eribussiga Lõuna-Eesti ääremaad avastama. 3,5-tunnine ringreis algab piirilinn Valgast, liigub edasi Ähijärvele ja Harglasse ning toob lõpuks kunstisõbrad tagasi Valga raudteejaama. Bussireisid algavad 28. juunil ja kestavad kuni septembri lõpuni. Piletid on saadaval Piletilevis.

Pildil Maailma Maaliini kunstnikud. Vasakult: Jane Remm, Helena Krinal, Patrick Tubin McGinley, Laima Januzema ja Barbara Lehtna (ees). Foto: Carmen Kaljulaid.

Lisainfo:
Nastja Pertsjonok
Maailma Maaliini eestvedaja
E-mail: info@maaliin.ee
Telefon: +372 5132891
www.maaliin.ee